Par Grašu pili

Vēsture

Par Grašu pili

Elegantā, skaista parka ieskautā, 1784.gadā celtā Grašu muižas pils ēka atrodas pašā Vidzemes centrā Cesvaines apkārtnē. Tā būvēta klasicisma stilā un sākotnēji bijusi vienstāvīga ēka. Grašu kā apdzīvotas vietas pamats ir Grašu kungu mājas apbūve. Grašu muižas vēsture 101 gadu (no 1819. līdz 1920. gadam) ir saistīta ar fon Kālenu vārdu.

1852. gadā tai uzbūvēts 2. stāvs un lievenis, tās centrālajā daļā izveidots četru kolonnu portiks. Muižas apbūve veidojusies ap pagalmu. Gravas pusē celta pārvaldnieka māja, bet tālāk stallis ar vāgūzi, kura otrajā stāvā dzīvojuši kalpi. Aiz staļļa bijusi siltumnīca, no kuras saglabājušās drupas. Pretī pārvaldnieka mājai kalpu māja, bet tālāk kūts.

Muižas rekonstrukcija sākta 1993. gadā, lai tajā darbu uzsāktu privāts bērnu nams „Grašu bērnu ciemats”. Šobrīd bērni dzīvo ģimeniskai videi pietuvinātās mājiņās turpat blakus, bet muižas ēkā iekārtota viesnīca.

Graši ir ozolu zeme, kurā savulaik saskaitīti pat 28 dižkoki. Apkārtnē arī tagad redzami dižozoli, lielākie no kuriem ir vecāki par muižas apbūvi. Izbraucot no Grašu pils uz senā ceļa Kraukļu virzienā, ir nelielie Kālenu dzimtas kapi ar 12 pāru ozolu aleju uz tiem. Tajā dus Grašu muižas īpašnieks, un vēl šodien ir atrodama viņa kapa vieta. Tieši viņa kapa plāksne ir vienīgā, kura nav tikusi saplēsta un ir saglabājusies līdz mūsdienām.

Image placeholder